موضوعات داغ

ویژگی گوهرها

طبقه بندی گوهرها با توجه به ویژگی های آنها

خلاصه نوشته
  • گوهرها یا سنگ های قیمتی دارای کیفیت های متفاوتی می باشند که در زیبایی آنها تاثیر بسزایی دارد. ما در جواهرات سفارشی، از سنگ های قیمتی با بالاترین کیفیت استفاده می کنیم
  • سنگ های قیمتی همگی در ۳ شاخصه زیبایی، کمیابی و استقامت امتیاز بالایی می گیرند و بسیار ارزشمند هستند که از جمله می توان به الماس، زمرد، یاقوت سرخ و یاقوت کبود و نیز سنگ های دیگری چون الکساندرایت اشاره کرد

طبقه بندی گوهرها با توجه به ویژگی های آنها

ویژگی گوهرها

سنگ های قیمتی یا گوهر ها ، به کانی ها و یا اجسام آلی گفته می شود که طبیعی هستند. شاخصه هایی از جمله زیبایی (Beauty)، کمیابی (Rarity) و استحکام و استقامت (Durability) از ویژگی سنگ های قیمتی می باشند.

زیبایی یک گوهر با فاکتورهایی همچون رنگ، شفافیت، جلا، براقی، برش، پدیده های نوری، نقوش زیبا و یا داشتن ناخالصی های زیبا سنجیده می شود.

کمیابی یک گوهر ممکن است به علت وجود کم آن ماده باکیفیت جواهری در طبیعت و یا هزینه زیاد استخراج آن باشد. هرچه یک گوهر کمیابتر باشد، ارزشمندتر و قیمت آن نیز بالاتر است.

استحکام و استقامت سنگ ها با ۳ شاخص سختی (Hardness) به معنی مقاومت سنگ در برابر خراش، سفتی  (Toughness)    به معنی مقاومت در برابر شکستن و همچنین ثبات و استقامت (Stability) به معنی مقاومت در برابر عوامل محیطی مانند نور، حرارت و مواد شیمیایی سنجیده می شود.

طبقه بندی گوهر ها با توجه به ویژگی های آنها

هر کدام از این فاکتورها ممکن است در یک سنگ وجود داشته باشند یا نداشته باشند. جالب است بدانید که مثلا سنگ الماس به عنوان معروفترین سنگ قیمتی دارای سختی و ثبات بسیار بالا (بالاترین درجه) است، اما از نظر سفتی وضعیت خیلی مناسبی ندارد و ممکن است بر اثر ضربه به نقاط حساس آن (مثل نقاط تیز تراش خورده) بشکند.

طبقه بندی سنگ های قیمتی یا گوهر ها را به روش های مختلف انجام می شود که از جمله معروفترین آنها می توان به طبقه بندی بر اساس ارزش آنها اشاره کرد. بدین ترتیب که آنها را به دو گروه اصلی سنگ های قیمتی و سنگ های نیمه قیمتی تقسیم می کنند:

سنگ های قیمتی همگی در ۳ شاخصه زیبایی، کمیابی و استقامت امتیاز بالایی می گیرند و بسیار ارزشمند هستند که از جمله می توان به الماس، زمرد، یاقوت سرخ و یاقوت کبود و نیز سنگ های دیگری چون الکساندرایت اشاره کرد.

سنگ های نیمه قیمتی عموما در ۳ شاخصه، بخصوص شاخص کمیابی امتیاز پایینی می گیرند. به عبارت دیگر در طبیعت فراوانتر هستند مانند عقیق، کوارتز، بریل، لاجورد و غیره. بنابراین ارزش کمتری نسبت به گروه دیگر دارند.

گوهر ها یا سنگ های قیمتی دارای کیفیت های متفاوتی می باشند که در زیبایی آنها تاثیر بسزایی دارد. ما در جواهرات سفارشی، از سنگ های قیمتی با بالاترین کیفیت استفاده می کنیم.

تلویزیون الماس اولین استارت آپ رسانه ای در صنعت طلا ، جواهر ، نقره ، ساعت و آنتیک ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا